Новини про м'ясоСтатті

Білок в комбікормі: як створити ефективний і недорогий раціон для бройлерів

Ні для кого не секрет, що вирішальним фактором продуктивності сільськогосподарських тварин і птиці був і назавжди залишиться кормовий білок. Для компенсації нестачі цього важливого елемента в раціон тварин постійно доводиться включати різні добавки і найпоширенішими серед них є стандартні продукти переробки соняшнику (макуха і шроти). Головна перевага – доступність і найнижча ціна одиниці вартості білка.

Однак, стандартні продукти переробки соняшнику не здатні повністю компенсувати недолік білка в раціоні, і, що найголовніше, їх білок характеризується низькою доступністю і повноцінністю. По суті, зкормлюючи такі продукти, ми марно проганяємо через шлунково-кишковий тракт більш 40% маси корму, перетворюючи цей білок в екскременти. Така операція виявляється зовсім не безпечною для функціонування організму тварин і птиці: в організмі збільшується навантаження на травні органи, вони швидко зношуються, а ефективність перетворення корму в харчову продукцію зводиться до мінімуму.

В результаті цього при максимальній наповненості раціону стандартними продуктами переробки соняшнику тварини і птиця швидко занедужують, а значна частина з них гине, ще не доживаючи до моменту запланованого забою.  Не найкращими показниками характеризується і якість харчової продукції. Крім того, виявилося, що такі продукти зовсім не придатні для годування молодняка- вони погано з’їдаються тваринами, викликають розлади травлення, а зростання і розвиток практично припиняється.

А що з приводу соєвих продуктів?

З огляду на це наука і практика прийшла до єдиної думки: замінити частково і навіть повністю стандартні соняшникові макухи та шроти на кормові соєпродукти. Це істотно збільшило вартість годування, проте кардинально проблема високої його ефективності так і не вирішилася. Навпаки, рясні соєві раціони привели до загострення цілого ряду хвороб тварин і птиці, на їх фоні посилилося відкладення в організмі жирів, погіршилася здатність до розмноження.

Саме тому в усьому світі почали шукати нові способи кардинального поліпшення поживної цінності раціонів тварин за рахунок істотної зміни поживних властивостей соняшникових кормових продуктів. Це стало можливим за рахунок оригінальної, глибшої переробки насіння соняшнику з отриманням максимально концентрованого продукту – білкового кормового концентрату соняшнику, практично повністю звільненого від марного непоживного баласту (клітковини, лігніну, некрохмалистих полісахаридів і інших небажаних речовин). І сьогодні цей унікальний продукт вже з’явився на українському ринку.

Вихід – нова технологія переробки соняшника

На українському заводі “Потоки” винайшли технологію глибокої переробки соняшнику, яка привела до якісно нового продукту для тваринництва. Так був створений високопротеїновий соняшниковий концентрат “Proglot”.

Білковий соняшниковий концентрат «Proglot» – результат багаторічної роботи фахівців заводу «Потоки» спільно з українськими та світовими вченими. За новою технологією шрот з насіння видобувається методом традиційного пресування або екстракції. Цей процес дозволяє створити корм, який може замінити соєвий шрот, поліпшивши продуктивні якості і морфологічний стан шлунково-кишкового тракту бройлерів.

У концентраті «Proglot» більше половини його складу припадає на легкозасвоюваний тваринами білок. У ньому немає тих речовин, які не переварювалися б в організмі або викликали хвороби і зниження якості тваринних продуктів харчування для людей. По суті – це еталон високоефективного кормового білка.

Унікальна кормова добавка для сільськогосподарських тварин, птахів і навіть риб

Принципова відмінність технології отримання концентрату заводу «Потоки» від стандартного отримання шроту в маслоекстракційному виробництві полягає в тому, що вихідні насіння соняшнику піддаються більш складної попередньої підготовці (калібрування, очищення та ін). В результаті олія витягується не з нативної, а з звільненого від оболонки соняшникового насіння.

Такий продукт за поживністю і складу білка максимально наблизився до продуктів переробки сої, а за деякими показниками навіть серйозно перевершив їх. У той же час, білковий концентрат «Proglot», на відміну від стандартних соняшникових макухи та шротів, перетворився в унікальну універсальну білкову добавку, придатну для використання в годуванні будь-яких видів і вікових груп птиці, свиней, великої рогатої худоби, риби, хутрових звірів. При цьому гарантується повна кормова безпека продукту щодо вмісту в ньому антиживильних речовин, важких металів, речовин, що погіршують екологічність і харчові якості тваринних продуктів харчування людини – м’яса, молока, яєць.

Від теорії до практики: результати дослідів на бройлерах

В ході модельних науково-господарських дослідів і широких випробувань на виробництві стало відомо, що соняшниковий концентрат «Proglot» здатний практично повністю замінити соєпродукти в раціонах птиці з досягненням неперевершеного продуктивного ефекту і отримання харчових продуктів найвищої якості.

Дослідження проводилися на бройлерах в Дніпропетровській області в 2019 році. Виявилося, що істотне обмеження і навіть повна відмова від використання соєпродуктів в раціонах м’ясної птиці ніяк не вплинули на середньодобові прирости маси і забезпечили максимальну конверсію поживних речовин в продукції, що позитивно позначилося на всіх економічних результатах вирощування птиці.

Під дією експериментального годування з включенням в раціон білкового концентрату «Proglot» з першого дня життя збереження курчат підвищилося до 98%, а їх зовнішні показники свідчили про чудове здоров’я, відмінний апетит і відмінні зовнішні форми.

В процесі вирощування птахи стрімко набирали темпи зростання і до 42 дня (моменту забою) їх маса підвищилася до 2,5-2,8 кг – бройлери виглядали бадьоро і без вад конституції. Встановлено, що кігті на ногах були цілими, лусочки щільно прилягали до цівки лап, а подушечки були світлими, без пошкоджень.

Поголів’я перед забоєм було максимально зрівняно по масі. Птахи мали пишне неушкоджене оперення, чисті блискучі очі і носові пазухи, а зовнішні м’ясні форми відповідали вимогам стандарту.

Обстеження внутрішніх органів і тушок м’ясної птиці після забою показало відмінний розвиток внутрішніх органів і збереження їх цілісності при забійній обробці.

  • Шлунок птиці мав виражену форму «вісімки» і не мав пошкоджень, його м’язова тканина була наповненою, а значить його поживні якості можна характеризувати як максимально придатні для кулінарної обробки;
  • Печінка птиці характеризувалася типовим для здорового організму забарвленням (вишневим), мала рівні краї і щільну консистенцію, що свідчить про її високі харчові якості;
  • У птиці зафіксовано ідеальний стан розвитку кишечника, підшлункової залози, серця, селезінки, кістяка. У неї виявився максимально насичений грудний м’яз (див. фото);
  • Готові до кулінарної обробки тушки бройлерів мали пропорційні форми, характеризувалися максимальної м’ясистістю без ознак ожиріння, які часто спостерігають при соєвому годуванні;
  • Колір тушок бройлерів типовий жовтий, що свідчить про добре харчування птиці при вирощуванні. На тушках немає пошкоджень шкіри, синців, що важливо при зберіганні і виконанні кулінарних обробок, а смакові якості бройлерів при дегустації приготованого з них м’яса і бульйону показали найкращі сумарні бали.

«Proglot»: збалансоване харчування, що відповідає самим високим вимогам якості м’ясних продуктів птахівництва

Аналізуючи отримані дані про стан і органолептичні оцінки внутрішніх органів і тушок бройлерів, експерти прийшли до висновку, що годування м’ясної птиці із застосуванням концентрату “Proglot” є збалансованим і відповідає найвищим вимогам якості м’ясних продуктів птахівництва.

До того ж, економіка вирощування птиці з включенням білкового концентрату «Proglot» в раціон показує переваги на тлі рясного соєвого раціону рівного додатковому ефекту в 15-18%.

При цьому, в кінцевому підсумку ми отримуємо м’ясну продукцію птахівництва, що володіє найвищими харчовими характеристиками, без порок екстер’єру, з низьким рівнем жиру в м’ясі і високими дієтичними властивостями.

Розкажіть про це друзям:

Meat-Inform

Все про м'ясо • Головний м’ясний інфопортал України

18 коментарів

Коментувати

Або увійдіть за допомогою email. Ваша email адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вам також може бути цікаво

Back to top button