Аналітика м'ясного ринку

Як Росія «експортує» м’ясо в Україну

Виявляється, що попри санкції, м’ясо та м’ясні вироби з Росії у великих обсягах завозяться в Україну, причому обсяги поставок зростають. Обходити санкції російським постачальникам вдається обходячи…  українські митниці. Так, мова йде про м’ясо для ОРДЛО, яке йде через неконтрольовану ділянку українського кордону. Це можна побачити зіставляючи зовнішньоторговельну статистику України і Росії.

Почалося це в 2015 році, напевно, не без допомоги тих самих «білих фур». В той рік на територію України було завезено 22 тис. тонн «сірого» (не зареєстрованого офіційно як імпорт в Україні) м’яса і м’ясних продуктів. В 2016 році поставки зросли ще в два з половиною рази, сягнувши 54 тис. тонн. За п’ять місяців 2017 року такий «імпорт» склав 29 тис. тонн, що на 28% перевищує відповідний показник минулого року. Йде, в основному, курятина (37 тис. тонн в 2016 р.), свинина (9 тис. тонн), а також ковбасні вироби (4 тис. тонн).

В російській пресі нерідко про зростання експорту пишуть як про перемогу своєї тваринницької галузі, ставлячи на перше місто факти збільшення експортних поставок в Гонконг і В’єтнам. Справа в тому, що і в 2015, і в 2016 роках поставки в ОРДЛО були другими за обсягами (після Казахстану), а в 2017 році взагалі вийшли на перше місце, склавши 27% від всього російського експорту м’яса.

При цьому, необхідно зазначити, що незважаючи на своє ембарго і бульдозери на митницях, Росія залишається нетто-імпортером м’яса. Імпорт в 2016 році склав 1,04 млн. тонн, експорт – 221 тис. тонн.
Україна ж, навпаки, вже третій рік перебуває в статусі нетто-експортера м’яса. В 2016 році імпортовано було 160 тис. тонн, експортовано – 235 тис. тонн.

В українському споживанні імпортне м’ясо складає зараз 7%. Обсяг споживання м’яса в окупованих регіонах Донбасу визначити неможливо, але якщо припустити, що він такий самий, як і в Україні (насправді, не дуже високий – 51 кг на душу населення в 2016 р.), то виявляється, що поставки з Росії забезпечують 35% споживання.

Розкажіть про це друзям:

Андрій Панкратов

Аналітик агропродовольчих ринків, міжнародний консультант інвестиційного центру FAO, менеджер з маркетингу і стратегії, автор сайту Meat-Inform.com 

Коментувати

Або увійдіть за допомогою email. Ваша email адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вам також може бути цікаво

Back to top button