Лазерні промені для боротьби з пташиним грипом використовують в Нідерландах
На птахофабриці з вільним вигулом у Нідерландах випробовують лазери, щоб перевірити, чи зможуть вони усунути загрозу зараження пташиним грипом від диких птахів.
Дослідження використання лазерів для відлякування диких птахів проводились ще з 1970-х років, спочатку для запобігання потрапляння птахів на аеродроми, а потім для відлякування диких птахів, що завдають шкоди сільськогосподарським культурам.
Доктор Армін Елберс, старший епідеміолог з Університету Вагенінгена, заявив, що поточне дослідження має на меті налякати диких качок та інших диких птахів лазером, встановленим на платформі висотою 6 метрів над рівнем землі. Зона вільного вигулу “лазерується” між 17:00 та 10:00 годиною, тоді як на навколишніх пасовищах (на відстані до 600 метрів) лазер працює між 10:00 та 17:00 годиною.
Попередні результати дослідження використання лазерів:
- На довколишніх пасовищах, де працює лазер, вдень немає диких птахів.
- Птахівники птахофабрики називають відсутність диких гусей “приголомшливою”.
- Трави на прилеглих пасовищах стало набагато більше.
- Після вимкнення лазера дикі качки швидко повернулися на водний шлях.
Як ще запобігають поширенню хвороби?
Ерік Хаберс, голова Голландської асоціації птахівників, зазначив, що голландські фермери регулярно стикаються з небезпекою високопатогенного пташиного грипу, який зберігається через характер рельєфу країни (велика кількість заболочених земель) та масштаб виробництва з застосуванням вільного вигулу. Пан Хаберс сказав, що Асоціація співпрацює з AVINED, Міністерством сільського господарства, природи та якості харчових продуктів та Нідерландським товариством захисту тварин, щоб зменшити ризик спалахів. В результаті було розроблено дорожню карту небезпеки пташиного грипу з 28 рекомендаціями для виробників, які охоплюють питання біозахисту, моніторингу та сигналів раннього попередження, можливості вакцинації та зменшення наслідків.