Аналітика м'ясного ринку

Міфи м’ясного ринку: через експорт свиней в Україні дефіцит свинини

Напевно всі чули протягом останніх двох років повідомлення про швидке зростання експорту живих свиней. Дійсно, там відбувається суттєве зрушення, але ми хочемо розуміти, як цей експорт може порівнюватися з експортом самої свинини і, взагалі, як, експорт живих тварин впливає на пропозицію м’яса на внутрішньому ринку. Можливо, ми вивозимо те, що самим потрібно і мусимо через це платити все більшу ціну за м’ясо для шашлика?

Якщо ви думали саме так, то відразу кажу: «Ні! Це – черговий міф». Ми вже розбирали міф про вплив АЧС на поголів’я, розберемось і з цим.

В України завжди був невеличкий експорт живих свиней, який не перевищував 1000 голів на рік. Тільки в 2014 році було експортовано трошки більше – 1400. Головні напрямки поставок тоді були Грузія, Вірменія, Молдова. Категорія – товарні свині.

І ось в 2016 році експорт відразу сягає 27 тисяч голів і продовжує зростати нечуваними темпами! За першу половину 2017 року вивезено 16,7 тисяч голів, що в 2,6 рази більше, ніж за відповідний період попереднього року. До кінця 2017 року, імовірно, буде новий рекорд (мій поточний прогноз – 35 тисяч голів). Всі свині йдуть виключно в Грузію. Основна частина – дорослі тварини на забій, але в 2017 році почався експорт і поросят на відгодівлю.

Отже, 27 тисяч свиней, 35 тисяч, чи це багато? Порахуємо. Середня вага однієї дорослої тварини в експорті – приблизно 100 кг. З цієї ваги можна отримати близько 75% м’яса, субпродуктів і сала (без шкіри). Тоді виходить, що в 2016 році було експортовано в живому вигляді 2 тис. тонн еквіваленту м’яса. Це становить приблизно 0,3% від обсягу виробництва свинини в країні, тобто майже нічого. Це в рази менше, навіть, у порівнянні з мізерним експортом свинини останніх двох років (дивись діаграму).

Але чи можна вважати експорт живих сільськогосподарських тварин позитивним явищем, адже додана вартість від їх переробки могла б залишитись в країні?

Особисто моє ставлення до цього – позитивне. Бо так працює ринок. Нажаль Україна ще не навчилася експортувати перероблені продукти з високою доданою вартістю зі свинини, хоча можливості тут є і ми з колегами неодноразово про них говорили. Навіть повноцінний експорт сирої свинини ще не вдається налагодити після втрати російського ринку. І не вдасться, якщо виробники м’ясних продуктів – м’ясокомбінати – не докладуть до цього відповідних зусиль.

Тим часом, «виробники» живих тварин, тобто сільгоспвиробники, фермери не стали чекати і самі налагодили експорт своєї продукції. Живої. Хіба такий експорт не кращий ніж ніякий? Ці ж гроші підуть на розвиток найскладнішої і найдорожчої ланки виробництва – вирощування свиней. Ланки яку ми взагалі ледве не втратили.

Ну а далі чекаємо кроків зі сторони м’ясокомбінатів…

Розкажіть про це друзям:

Андрій Панкратов

Аналітик агропродовольчих ринків, міжнародний консультант інвестиційного центру FAO, менеджер з маркетингу і стратегії, автор сайту Meat-Inform.com 

Коментувати

Або увійдіть за допомогою email. Ваша email адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вам також може бути цікаво

Back to top button