Аналітика м'ясного ринку

Експорт яловичини й ВРХ: хто забрав наш мільярд?

У 2017 році з України було експортовано 88 тис. голів великої рогатої худоби живцем. В листопаді я вже детально розбирав цей експорт і порівнював його з експортом яловичини, але зараз хотів би сказати трохи про інше.

Виручка від минулорічного експорту худоби на забій склала 33,5 мільйонів доларів США. Нібито добре. Але! Середня вага однієї голови в цьому експорті була на рівні всього 294 кг, а середня ціна кілограму живої ваги становила всього 1,32 долари. Звідси виникають питання:

  • А скільки можна було б заробити, якщо експортувати не худобу, а яловичину та субпродукти, хоча б за тією невисокою ціною, за якою фактично експортувалася наша яловичина минулого року (2,89 дол./кг)?
  • А скільки можна було б заробити, якщо експортувати не ту худобу, що зараз, а кондиційних, правильно відгодованих бичків вагою 550 кг, як це рекомендують експерти? (FAO спільно з ЄБРР проводили дослідження з цього приводу і готували бізнес-плани для України).
  • А скільки можна було б заробити, якщо б і те, і інше разом?

Не буду втомлювати описом підходів і розрахунків, а одразу приведу результати (див. таблицю):

Отже, якщо б експортувалася яловичина замість тієї ВРХ, що була продана закордон в минулому році, то країна додатково отримала б щонайменше 2,7 млн. доларів США. «Щонайменше» – це тому, що я не брав до уваги субпродукти, які також мають свою вартість.

Якщо б середня вага голови ВРХ в експорті була б на рівні 550 кг, то додаткова виручка становила б вже понад 29 мільйонів доларів. І це при ціні 1,32 дол./кг живої ваги, яка була фактично отримана в 2017 році, хоча добре відгодована худоба в минулому році могла б коштувати точно дорожче двох доларів за кг.

І от, нарешті, якщо б відгодувати бичків до 550 кг і переробити їх в Україні, то експорт отриманої з тієї ж кількості голів яловичини приніс би вже додатково понад 34 мільйони доларів або 910 мільйонів гривень. Це знов таки, при низьких цінах і без субпродуктів, а якщо постаратися, то 1 мільярд був би цілком доступним!

Зрозуміло, що мільярд виручки – це не мільярд прибутку, але що там в собівартості? Корми? Так вони – українські. Робочі руки? Вони – теж українськи. Тобто цей додатковий мільярд гривень, так чи інакше, міг би бути нашим, українським!

Щодо питання, яке було на початку цього посту, то відповіддю на нього є структура експорту української ВРХ в минулому році за країнами. Додаю малюнок з нею:

Розкажіть про це друзям:

Андрій Панкратов

Аналітик агропродовольчих ринків, міжнародний консультант інвестиційного центру FAO, менеджер з маркетингу і стратегії, автор сайту Meat-Inform.com 

Один коментар

  1. Ох, а скільки можна не втратити, а заробити, якщо вчасно підхопити хвилю, переорієнтувати виробництво, і дати покупцям бажане, згідно зі все більше зростаючим попитом на рослинне харчування ;)

Коментувати

Або увійдіть за допомогою email. Ваша email адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вам також може бути цікаво

Back to top button