Аналітика м'ясного ринку

Аналіз цін на м’ясо в травні 2017 року

Індекс світових цін на м’ясо FAO в травні показав зростання п’ятий місяць поспіль. Всього з початку року він збільшився на 9% і виявився найвищим за останні 2 роки.

Найбільший вклад в зростання індексу зробили світові ціни свинини, які за п’ять місяців цього року збільшилися вже на 12%. Індекс свинини побудований на середніх цінах США, Бразилії та Германії і добре відображує зміну ситуації попиту та пропозиції в різних регіонах світу. Підвищений попит, який сприяє зростанню цін, відмічався насамперед в Азії – в Китаї та в Кореї – а також в ЄС.

Ціни на свинину в Європі дуже цікавлять нас, оскільки загроза поновлення імпорту стає все більш реальною. В середньому роздрібні ціни в Україні, згідно з даними Держстату, зросли з початку року на 20% (у доларовому еквіваленті) і тягнуть за собою також оптові ціни і ціни на живець. Як бачимо, це зростання є більш відчутним у порівнянні зі світовим ринком. Більш того, в Європі з початку квітня подорожчання свинини уповільнилось і, схоже, ринок там вже збалансувався, тоді як в Україні відчуття дефіциту тільки починає відчуватися. Отже, зближення цінових трендів у нас і в Європі імовірно продовжиться і імпорт може стати економічно вигідним вже в найближчі місяці.

Світові ціни на яловичину показали з початку року найменше зростання (6%), а протягом останніх трьох місяців взагалі майже стояли на місці. Попит на це м’ясо в світі – стабільний і передбачуваний, а виробники Австралії і Океанії згладжували сплески своєю пропозицією.

В Україні внутрішній попит на яловичину змушений конкурувати з експортним, який зараз на підйомі після шоку від розриву стосунків з Росією. Внаслідок цього, це найдорожче м’ясо збільшилося в ціні у вітчизняній роздрібній мережі на 14% з початку цього року. Експортний напрямок приваблює все більше українських виробників і нові ринки поступово відкриваються для них. Тепер ще чекаємо на початок експорту в Китай.

Індекс FAO цін на м’ясо птиці, який складається з американської і бразильської курятини, збільшився з початку року на 11%, хоча в травні він зовсім не змінився на відміну від інших індексів. Тобто попит не завжди встигає за динамічними виробниками. В нашій країні з її великою часткою споживання курятини це дуже добре видно – ціни з початку року зросли всього на 3%. Тобто український споживач вже так наївся курятини, що готовий платити більше за свинину та яловичину, навіть коли ті стрімко зростають у ціні. Але то не є великою проблемою для наших птахівників, які прекрасно експортують все, що зможуть виробити, приносячи країні валюту і гордість.


Ви, напевно, знаєте, що наша команда розраховує співвідношення цін на м’ясо і корми, щоб бачити як змінюється прибутковість виробництва. Так, ціна кормового міксу піднялася за п’ять місяців цього року на 6%, що забезпечило покращення економіки виробництва яловичини і особливо свинини, враховуючи ще більше зростання їх цін. У порівнянні з відповідним періодом минулого року прибутковість зросла в середньому на 5 і 6 відсотків відповідно. Як можна побачити на діаграмах, вона вже близька до рівнів 2014-2015 років.

Умовний індекс прибутковості яловичини:

Умовний індекс прибутковості свинини:

Умовний індекс прибутковості курятини:

Розкажіть про це друзям:

Андрій Панкратов

Аналітик агропродовольчих ринків, міжнародний консультант інвестиційного центру FAO, менеджер з маркетингу і стратегії, автор сайту Meat-Inform.com 

Коментувати

Або увійдіть за допомогою email. Ваша email адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вам також може бути цікаво

Back to top button