Аналіз цін на м’ясо в травні 2016 року
Свинина
У своєму травневому ціновому індексі FAO показав 4-відсотковкий зріст цін на свинину. Головним драйвером зростання були європейські ціни, які неухильно підвищувались з середини квітня на тлі здорожчання кормів і жвавого попиту з боку азійських країн. У першому тижні червня, згідно з моніторингом Європейської комісії, зростання навіть прискорилось.
У той же час, на українському ринку ціни не втрималися після передвеликоднього підвищення і пішли вниз, втративши за травень у середньому 4 відсотки. Попит був вкрай розчаровуючим, враховуючи те, що нереалізовані запаси свинини на переробних підприємствах на 1 травня були в 1,5 рази більшими ніж торік.
Кормовий індекс, складений з цін на основні фуражні зернові і олійні шроти, підвищився в травні на 4%, тому не дивно, що прибутковість виробництва свинини істотно знизилася. Згідно з розрахунками робочої групи FAO/EBRD, індекс прибутковості, який показує відношення ціни свинини до ціни кормів, впав протягом травня більш ніж на 8 відсотків і опинився на найнижчому рівні за останні три роки.
Сподівання на довгоочікуване зростання цін свинини пов’язано виключно з її експортом, оскільки внутрішній попит не в змозі зняти надлишок пропозиції на ринку. Обсяг виробництва за п’ять місяців цього року дорівнює відповідному обсягу минулого року, тоді як внутрішнє споживання, згідно з попередніми розрахунками, виявилося навіть трошки нижчим. Експорт с початку року склав всього 1 тисячу тонн проти 11 тисяч тонн у січні-травні 2015 року. Тобто на ринку залишилось «зайвих» мінімум 10 тисяч тонн свинини в порівнянні з минулим роком. Цей обсяг розподілений по всьому ланцюжку від переробки до рітейлу і є фактором потужного тиску на ціни.
Перспективи експорту ж ускладнюються несприятливим розвитком ситуації з Африканською чумою свиней (АЧС) яка рухається в напрямку західних регіонів країни, де є найбільша щільність поголів’я свиней на квадратний кілометр. У той же час, зростання світових цін разом з їх зниженням в Україні стимулює експорт і контракти на декілька тисяч тонн протягом наступних 2-3 місяців могли б стабілізувати цінову ситуацію на внутрішньому ринку. Якщо цього не буде, то виробництво повинно буде скорочуватись.
Яловичина
Індекс світових цін FAO показав збільшення на 1,4% у травні порівняно з квітнем цього року. Обмеженість пропозиції яловичини з боку Австралії та Нової Зеландії була основним позитивним фактором для ринку.
В Україні роздрібні ціни навпаки знизилися у середньому на 1% через вже традиційно низький попит. Пропозиція яловичини не піддається швидкому ринковому регулюванню, тим більше, що для більшості виробників виробництво м’яса є похідною від молочного виробництва, яке живе по своїм законам.
Експорт з початку року поступається 36% відповідному минулорічному показнику, але тут ситуація краща ніж у випадку зі свининою. За п’ять місяців було експортовано більше 7 тисяч тонн яловичини в Казахстан, Білорусь, Азербайджан та інші країни. Додатково експортується жива ВРХ, виручка від продажу якої становить вже більше третини від сукупного експорту ВРХ і яловичини.
Прибутковість виробництва яловичини знизилася в травні більше ніж на 5 відсотків і також стала найнижчою за останні три роки. Це правдиво відображує ситуацію з балансом попиту і пропозиції яка склалася на ринку.
У подальшому цей баланс не зможе істотно змінитись, тобто ціни будуть залишатися більш менш стабільними. Збільшення внутрішнього попиту на яловичину вже давно ніхто не чекає і цей фактор вже враховано у цінах. Експортні успіхи будуть оказувати підтримку цінам, але тут теж не може бути завищених очікувань.
Курятина
Індекс світових цін FAO по курятині був збільшений на 0,8% у травні без вказання якихось істотних факторів. Спроби підвищити ціни закінчувалися їх відкатом на тлі збалансованості попиту і пропозиції. В Європі ціни вже два тижні йдуть вниз після декількатижневого періоду зростання. Така картина «гойдалок» спостерігається весь цей рік і ціни зараз близькі до рівнів початку січня.
В Україні ситуація приблизно така ж сама і травень також показав невеличке зростання цін (на 0,7%). Виробники чітко реагують на попит, збільшуючи виробництво під експорт. Останній, тим часом, йде дуже жваво. За п’ять місяців було вивезено за кордон 87 тисяч тонн, що на 40% більше ніж торік і взагалі є рекордом у порівняні з минулими роками.
Індекс прибутковості виробництва курятини знизився у травні і також залишається дуже низьким, але не самим низьким за трирічний період на відміну від свинини і яловичини.
Протягом найближчих місяців внутрішні ціни можуть почати поступово зростати. Збільшення світових цін на інші види м’яса забезпечить додатковий попит курятині, а саме цей сегмент українського ринку найбільше зв’язаний зі світовим ринком через значні обсяги експорту і імпорту.