Аналітика м'ясного ринку

Аналіз цін на м’ясо в 2016 році

2016 рік став черговим роком боротьби за виживання для українських виробників м’яса. Оптові ціни різних видів м’яса зросли за підсумками року, але відбулося це, в першу чергу, за рахунок здешевлення гривні, тоді як у доларову еквіваленті ціни продемонстрували менше оптимізму.

Ціни яловичини показали себе найкращим чином для виробників у порівнянні з іншими видами м’яса. Завдяки зменшенню виробництва і збільшенню експорту, на який важко було сподівались рік тому через російське ембарго, пропозиція яловичини на внутрішньому ринку зменшилася і це надало підтримку цінам. Згідно з даними Держстату, оптові ціни яловичини збільшилися (грудень 2016 до грудня 2015) на 22% у гривнях і на 10% у доларовому еквіваленті. Це можна вважати позитивним результатом на тлі того, що світові ціни яловичини, згідно з індексом FAO, впали за 2016 рік на 3%.

Ціни свинини, як і очікувалося, принесли менше радості виробникам. Через те що заміну російському ринку так і не вдалося знайти і експорт був практично нульовим, а виробництво залишилося на рівні попереднього року, на українському ринку була надлишкова пропозиція свинини і ціни залишались низькими. Виробники і рітейлери декілька разів пробували піднімати ціни в традиційні періоди підвищення попиту, але продажі не виправдовували очікування. У результаті, оптова ціна свинини зросла за рік (грудень 2016 до грудня 2015) всього на 6% у гривнях і впала на 5% у доларовому еквіваленті, при тому що світові ціни свинини у вигляді індексу FAO зросли за рік на 18%! Це – «двійка» експортерам цього м’яса навіть враховуючи складнощі пов’язані з АЧС.

Доволі складною була ситуація на українському ринку курятини. Вперше за багато років цей сегмент ринку відчув сильну конкуренцію з боку свинини в результаті чого ціни підвищилися за рік (грудень 2016 до грудня 2015) всього на 7% у гривнях і впали на 4% у доларовому еквіваленті. Це при тому, що світові ціни курятини згідно з індексом FAO зросли на 5%. Тепер зрозуміле підґрунтя для рекордного експорту української курятини в році, що завершився, хоча не можна применшувати і заслуги експортерів у розширенні географії збуту. В той же час внутрішні продажі були незадовільними і, за попередніми розрахунками, навіть трошки знизилися.

Якщо ж врахувати ще ціни на корми, які в цілому теж зросли в 2016 році, то можна побачити наскільки складний рік пройшли виробники і продавці м’яса (про долю споживачів вже сказано багато без нас). В рамках робочої групи проекту FAO/EBRD з підтримки публічного діалогу в галузі, ми робимо такі розрахунки базуючись на співвідношенні цін на м’ясо і цін на корми як головного елементу собівартості. Таке співвідношення показує індекс умовної прибутковості бізнесу, очищений від зміни курсу долару. Ми беремо роздрібні ціни м’яса (моніторинг Держстату), тобто бачимо індекс прибутковості всього ланцюжку від відгодівлі до полиці магазину. Це, звичайно, укрупнений підхід, але на річних періодах ми впевнилися, що ціни на живих тварин, оптові і роздрібні ціни на м’ясо рухаються в цілому достатньо синхронно.

Отже середній індекс прибутковості яловичини у 2016 році був на 17% нижчим ніж у попередньому році, свинини – на 20%, курятини – на 9%. Також всі індекси були нижчими і в порівнянні з 2014 роком.
2017 рік приніс багато нового і м’ясний ринок буде ще деякий час пристосовуватись до новацій у держпідтримці і платоспроможності населення. У той же час, очевидно, що гроші в країні не з’являться з нізвідки, а відбудеться перекладання з одних «карманів» в інші. Тобто якихось різких змін у споживанні не має бути. Так само – і по іншим важливим статтям балансу попиту і пропозиції – виробництву, імпорту і експорту. У цілому, завдяки очікуваному економічному зростанню і результатам наполегливої праці експортерів м’яса можна очікувати помірного підвищення цін у новому році, але для того щоб робити великі ставки, потрібно уважно відстежувати епізоотичні ризики. По світових цінах на м’ясо, більшість прогнозів мають обережний оптимізм, але так само говорять і про ціни на корми. Таким чином у прибутковості виробництва м’яса чуда на станеться і найменш ефективним виробникам треба буде продовжувати боротися «за життя».

Індекс умовної прибутковості виробництва яловичини

Індекс умовної прибутковості виробництва свинини

Індекс умовної прибутковості виробництва курятини

Розкажіть про це друзям:

Андрій Панкратов

Аналітик агропродовольчих ринків, міжнародний консультант інвестиційного центру FAO, менеджер з маркетингу і стратегії, автор сайту Meat-Inform.com 

Коментувати

Або увійдіть за допомогою email. Ваша email адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вам також може бути цікаво

Back to top button